Polskie prawo wyraźnie wskazuje, że jazda pod wpływem alkoholu, narkotyków, czy innych środków odurzających jest przestępstwem i podlega karze. Pomijając fakt, że zachowanie takie jest niemądre i nieodpowiedzialne, ponieważ zagraża bezpieczeństwu i życiu innych uczestników ruchu drogowego, to jednak warto pamiętać o tym, że grożą za to surowe konsekwencje. Dodatkowo przepisy prawa często się w tym względzie zmieniają i niemal na naszych oczach, stają się one coraz bardziej restrykcyjne. Ma to zniechęcić wszystkich, którzy na „podwójnym gazie” chcieliby zasiąść za kierownicą samochodu.
Jak już zaznaczyłem, w Polsce jazda pod wpływem, na tzw. „podwójnym gazie”, jest przestępstwem i jest karana. Zgodnie z artykułem 178a Kodeksu Karnego, osoby, które kierują pojazdem pod wpływem alkoholu i innych substancji odurzających, mogą zostać ukarane grzywną, karą pozbawienia wolności, a nawet utratą prawa jady.
Jazda pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających może być potraktowana jako wykroczenie lub przestępstwo, w zależności od tego czy kierowca jest w stanie po spożyciu, czy w stanie nietrzeźwości. Różnica w ocenie sytuacji osoby kierującej pojazdem określana jest na podstawie stężenie alkoholu w jego krwi lub w wydychanym przez niego powietrzu.
Stan po użyciu alkoholu – zawartość alkoholu we krwi wynosi między 0,2 a 0,5 promila lub od 0,1 mg do 0,25 mg w 1 dm3 wydychanego powietrza.
W wyżej wymienionym przypadku mowa jest o wykroczeniu, zagrożonym karą aresztu od 5 do 30 dni, lub karą grzywny w wysokości od 50 do 5000 zł. Dodatkowo sąd może orzec wobec kierowcy, zakaz prowadzenia pojazdu na okres od 6 miesięcy do nawet 3 lat
Stan nietrzeźwości – zawartość alkoholu we krwi kierującego pojazdem wynosi ponad 0,5 promila lub powyżej 0,25 mg w 1 dm3 wydychanego powietrza.
Ów stan traktowany jest jako przestępstwo, w rozumieniu prawa karnego. Grozi za niego kara grzywny, ograniczenia wolności, lub też kara pozbawienia wolności do 2 lat.
Adwokat jazda po alkoholu i innych środkach odurzających
Pamiętaj! Jeżeli zostałeś zatrzymany przez policję podczas jazdy pod wpływem alkoholu czy innych środków odurzających, masz zagwarantowane konstytucyjne prawa, o których powinieneś pamiętać. Warto pamiętać, że w takiej sytuacji adwokat od prawa karnego, może pełnić rolę Twojego obrońcy. Pomogę zrozumieć postawione Ci zarzuty, przedstawić Twoją linię obrony przed sądem, a także pomóc w negocjacjach z prokuraturą i sędzią. Często bowiem zdarza się, że w przypadku zatrzymania przez policję, kierowca będący pod wpływem alkoholu, czy innych środków odurzających, w wyniku stresu popełnia wiele błędów, które mogą działać na jego niekorzyść podczas procesu i wymierzania kary. Z pomocą doświadczonego adwokata, możemy ich uniknąć.
Jazda po alkoholu, czyli kiedy adwokat może pomóc w warunkowym umorzeniu podstępowania?
Nie każdy wiem, że w niektórych przypadkach możliwe jest warunkowe umorzenia postępowania w sprawie jazdy po alkoholu. Skuteczny adwokat może pomóc je uzyskać, jeżeli zostaną spełnione określone wymagania prawne. Warunkowe umorzenie postępowania to decyzja prokuratora o zaniechaniu dalszego ścigania przestępstwa w zamian za podjęcie przez sprawcę określonych działań, takich jak zapłata grzywny lub wykonanie pracy społecznej.
Warunkowe umorzenie postępowania może być możliwe jeżeli:
Jeśli potrzebujesz pomocy w sprawie jazdy pod wpływem alkoholu lub innych substancjach odurzających, zapraszam do kontaktu telefonicznego lub mailowego.